Zwierzęta nocy

Zwierzęta nocy, czyli o zwierzętach aktywnych po zmroku

Dla nas, ludzi nocna aktywność jest czymś nienaturalnym. Oczywiście są osoby, które kładą się spać wyjątkowo późno. Są też i tacy, którzy do pracy w trybie nocnym zostają zmuszeni. Potem mówią, że przyzwyczaili się do takiego trybu życia. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że człowiek jest istotą przystosowaną do funkcjonowania za dnia. Większość zwierząt również. Ale obok nich żyją i funkcjonują zwierzęta nocy.

Dlaczego żyją w nocy, jeśli mogłyby w dzień?

Wydaje nam się, że zwierzęta nocy równie dobrze poradziłyby sobie za dnia. A nawet, że żyłoby im się wtedy lepiej. To niekoniecznie prawda. Skoro funkcjonują w nocy, to znaczy, że taki tryb życia im odpowiada, bo do takiego zostały stworzone. W nas, ludziach noc budzi uczucie strachu. Nie czujemy się pewnie przemierzając ulice miast po zmroku. Jest ciemno i pusto. A zwierzęta nocy lubią właśnie tę pustkę. Ciemność, ciszę, wilgotność powietrza, chłód. Za dnia wolą odpoczywać, unikając dzięki temu ostrego słońca i nadmiernych hałasów.

Zwierzęta nocy i ich rozwinięte zmysły

Oczywiście wzmożona aktywność po zmroku wymaga umiejętności przystosowania się do takich warunków. Szczególną rolę odgrywają zmysły, zwłaszcza zmysł węchu, słuchu i wzroku. W ciemności trudniej dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo, dlatego zmysły muszą być wyostrzone. Zwierzęta nocy niejednokrotnie mają duże oczy, po to, by w ciemności mogły wychwycić dużą ilość światła. Nie muszą widzieć kolorów, bo przecież po zmroku wszystko jest szare. Muszą natomiast szybko zauważać najmniejszy ruch.

Najpopularniejsze zwierzęta nocy

Do nocnych zwierząt niewątpliwie należy zaliczyć prowadzące nadrzewny tryb życia wyraki. Warte wspomnienia są również sowy. Oprócz tego należy wyróżnić zwierzęta o dużych uszach, czyli nietoperze, lisy fenki oraz mrówniki. W nocy wzmożoną aktywność notują również węże oraz szop pracz. Zwierzęta te z łatwością wyczuwają najmniejszy ruch. Pisząc o zwierzętach nocy nie wolno pominąć owadów. Nocą zauważamy zwłaszcza ćmy, ale także i komary zaczynają mocniej kąsać po zachodzie słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *