Zwierzęta hodowlane i ich klasyfikacja

Zwierzęta hodowlane, jak sama nazwa wskazuje, są zwierzętami, które z powodzeniem można hodować w warunkach dalekich od naturalnych, dzikich. Hodowle można prowadzić w domowym zaciszu, ale także w oborach, stajniach, chlewniach czy kurnikach oraz w ogrodach zoologicznych.

Zwierzęta hodowlane, czyli udomowione?

Prowadzenie hodowli często rzeczywiście idzie w parze z udomowieniem zwierzęcia, ale pojęcia te wcale nie są tożsame. Hodować można także zwierzęta dzikie, takie jak węże czy jadowite pająki. Oczywiście nie każde zwierzę hoduje się w tym samym celu. Niektóre zwierzęta hodowlane służą jako źródło żywności, takiej jak mleko, jaja, mięso; inne jako źródło cennych towarów, takich jak skóry, kły, futro, pierze i wełna.

Zwierzęta nie zawsze chowane są z myślą o późniejszym uboju. Na przykład konie służą jako zwierzęta pociągowe, uczestniczą w zawodach sportowych, są idealnym uzupełnieniem gospodarstw agroturystycznych, a także biorą udział w terapiach z chorymi dziećmi. Zwierzęta hodowlane mogą pełnić również szereg innych funkcji użytkowych. Wystarczy wspomnieć ogrody zoologiczne, w których hoduje się zwierzęta głównie z myślą o zapewnianiu ciekawej rozrywki, ale i edukowaniu najmłodszych. W ogrodach zoologicznych pojawiają się również osobniki zagrożone wymarciem i wówczas ich hodowla ma na celu kontrolę rozmnażania i zapewnienie ciągłości istnienia gatunku.

Zwierzęta hodowlane – klasyfikacja

Zwierzęta hodowlane można podzielić na kilka grup. Pierwszą stanowią zwierzęta zwane gospodarskimi, czyli m.in. bydło domowe, świnie, owce, kozy, króliki, pszczoły, kury, kaczki, indyki, gołębie i gęsi. Drugą grupę zwierząt hodowlanych stanowią zwierzęta domowe, takie jak psy, koty, świnki morskie, chomiki, myszy i szczury domowe, ryby akwariowe, papugi i kanarki, króliki miniaturowe oraz żółwie. Ostatnią grupę stanowią zaś inne, hodowane w ogrodach zoologicznych (ale nie tylko) zwierzęta, takie jak motyle, węże, pająki, wielbłądy, lamy, renifery, małpki i zwierzęta futerkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *