Umaszczenia koni

Podział ze względu na rasy koni jest naprawdę spory. Jak się okazuje to nie koniec różnorodności jakie dotyczą te piękne stworzenia. Ze względu na kolory sierści wyróżniamy cały szereg umaszczenia koni, które zresztą dzielą się na kolejne odmiany i odstępstwa. Co ciekawe nazewnictwo to jest niezwykle specyficzne i unikatowe, specjalne dla tych zwierząt.

Typy umaszczenia końskiego

Najbardziej podstawowy podział to podział na umaszczenia jednolite (jednokolorowe) i złożone (gdzie występują kombinacje kolorystyczne). Umaszczenia koni jednolite dzielimy następnie na umaszczenia podstawowe i umaszczenia rozjaśnione. W obrębie tych pierwszych wymienić możemy: konie o maści kasztanowatej (potocznie mówiąc rudej), karej (czarnej) oraz gniadej (brązowej).  Umaszczenia rozjaśnione natomiast dzielimy na: kremowe (w obrębie których wyróżniamy kolejne odmiany), bułane, srebrne i szampańskie.

Umaszczenia koni złożone dzielimy na:

srokate (tobiano, overo), białe oraz tarantowate. Oczywiście obok wszystkich wymienionych należałoby dodać jeszcze umaszczenia mieszane, w obrębie których wymieniamy maść dereszowatą i rabicano.

Oprócz specyficznego nazewnictwa maści koni, występują ciekawe określenia na charakterystyczne białe plamy występujące na sierści tych zwierząt. Białe paki na nogach obejmujące pęcine nazywamy u koni „skarpetkami”, natomiast białe paski obejmujące nasadę kopyta to już „koronki”, a paseczek obejmujący staw skokowy zwany jest „pończoszką”. Ciekawie nazywana jest plamka na pysku, znajdująca się na wysokości oczu, jest to tak zwana „gwiazdka”. Plamka pomiędzy końskimi nozdrzami to po prostu „chrapka”. Podłużne plamy na pysku ciągnące się wzdłuż nazywamy: „łysiną”, „strzałką” i „latarnią” w zależności od szerokości.

Wśród wszelkich umaszczeń koni maścią wyjątkową jest zdecydowanie umaszczenie siwe.

Jak się okazuje nie jest to naturalne umaszczenia, a umaszczenie wynikające z pewnej wady. Gen, który ją warunkuje powoduje stopniowe „siwienie”, które następuje przez brak produkowanej melaniny. Konie o takiej maści rodzą się o barwie podstawowej. Dopiero z czasem pojawiają się siwe plamki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *