Rynek konia

Rynek konia w Polsce, aukcje koni

Nie tak dawno mogliśmy śledzić w mediach afery z udziałem polskich stadnin koni w tle. Chodziło m.in. o powierzenie odpowiedzialnych funkcji osobom, które niekoniecznie do sprawowania tychże funkcji były przygotowane oraz padnięcie drogich klaczy, których dotychczasowa obecność w Polsce była powodem do dumy. Rynek konia w Polsce wciąż próbuje się podnieść po tych wydarzeniach. Nie oznacza to, że stadniny funkcjonują źle, a aukcje koni nie mają racji bytu. Wydaje się jednak, że mogłoby być dużo lepiej.

Rynek konia w Polsce – hodowcy prywatni i państwowe stadniny

Wydawać by się mogło, że w czasach, w których podróżowanie konno dawno odeszło do lamusa, hodowla koni nie będzie zajęciem opłacalnym. Dziś znacznie bardziej ceni się konie mechaniczne, zaś zwierzęta (na szczęście) przestały być traktowane przedmiotowo, a przynajmniej skala zjawiska znacznie się zmniejszyła. Ale to, że konie nie są już zwierzętami pociągowymi, wykonującymi najcięższe prace w kopalniach i na roli, wcale nie oznacza spadku zainteresowania jeździectwem. Przeciwnie – wizyta w stadninie koni jawi się jako wyjątkowa przyjemność. Dzieci i młodzież chętnie trenują jeździectwo i przygotowują się do udziału w zawodach sportowych. Wiele publikacji na ten temat udostępnia portal jeździecki LuckyHorse.

Prywatni hodowcy koni

Rynek konia w Polsce to wiele prywatnych stadnin, na których prowadzenie mogą pozwolić sobie zamożni mieszkańcy. Jeździectwo jest w ich przypadku sposobem na odreagowanie codziennych stresów i aktywne spędzenie wolnego czasu. Możemy wyróżnić wiele dużych stadnin, ale także mniejszych ośrodków. Konie są również ważną częścią gospodarstw agroturystycznych.

Państwowe stadniny koni

W Polsce mamy kilkanaście państwowych stadnin koni, choć szerzej znanych opinii publicznej jest tylko kilka, w tym te, o których było głośno w trakcie przytoczonej we wstępie afery. Rynek konia w Polsce to przede wszystkim istniejąca od 1817 roku Stadnina koni w Janowie Podlaskim. Słynna jest dzięki organizowanym co rocznie aukcjom koni czystej krwi arabskiej.

Na pewno wielu zastanawia się, po co w Polsce prowadzone są państwowe stadniny. Otóż zadaniem stadnin jest utrzymanie stad klaczy i ogierów najcenniejszych genetycznie ras rodzimych (czystych i półkrwi). Ważnym celem jest doskonalenie ich, a następnie udostępnianie ogierów hodowcom w celach rozrodczych, jak i sprzedaż najlepszych koni (zarobek). Uważa się, że hodowcy prywatni nie są w stanie spełnić ww. funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *