Ochrona konia przed robactwem

Ochrona konia przed robactwem w sezonie letnim

Konie są zwierzętami wyjątkowo pięknymi i inteligentnymi. Z tego powodu w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju jest mnóstwo miłośników koni oraz pasjonatów jeździectwa. W sezonie letnim problem staje się dla nich wszechobecne robactwo, które bez opamiętania kąsa zwierzęta, zadaje im ból i zwyczajnie denerwuje. Właściciele koni w miarę możliwości starają się ulżyć zwierzętom, ale czy całkowita ochrona konia przed robactwem jest możliwa?

W stadninie i w terenie

Wszędzie tam, gdzie są zwierzęta i ich odchody, pojawia się robactwo. Przede wszystkim muchy i komary. Całkowita eliminacja robactwa w stadninie jest możliwa tylko wtedy, gdy zostanie zatrudniona specjalna ekipa, która wszystkie muchy wytruje. To rozwiązanie sprawdza się, ale niestety konieczne jest powtarzanie zabiegu. Jeśli zaś chodzi o jazdę w terenie, tu sytuacja wygląda znacznie gorzej. Koń w gęstwinach, lasach czy na wilgotnych terenach jeszcze bardziej narażony jest na ukąszenia owadów, w tym także kleszczy. Jest niespokojny, a ten niepokój często udziela się osobie, która siedzi na jego grzbiecie.

Ochrona konia przed robactwem – sposoby

Preparaty odstraszające owady

Nie tylko ludzie mogą korzystać ze środków o właściwościach odstraszających owady, bo takowe powstają również z myślą o zwierzętach. Ich specyficzny zapach powoduje, że muchy i komary trzymają się z daleka. Zapach nie powinien być jednak uciążliwy dla konia. Przed każdym wyjazdem w teren dokładnie psikamy konia, ze szczególnym uwzględnieniem brzucha i miejsc za uszami. Jeżeli koń mocno się spoci, działanie preparatu będzie słabsze, dlatego warto zabrać go ze sobą i używać doraźnie.

Maski i naczółki, siatki derkowe

Ochrona konia przed robactwem może polegać również na przykryciu niektórych powierzchni ciała specjalnym materiałem. Maski przykrywają uszy i okolice oczu. Koń wygląda nieco zabawnie, ale ochrona jest skuteczna, a ciągłe machanie głową ograniczone. Siatki derkowe przykrywają natomiast zasadniczą część ciała zwierzęcia – kark, plecy i brzuch. Można wybrać siatki zwykłe, jak i przeznaczone do jazdy. Te ostatnie mają wycięcie na siodło.

Niezależnie od tego, jak wygląda ochrona konia przed robactwem, po każdym wyjeździe w teren należy dokładnie obejrzeć ciało zwierzęcia i sprawdzić, czy nie znajdują się na nim kleszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *