Motyw konia

Motyw konia w literaturze i sztuce

Niegdyś trudno było wyobrazić sobie funkcjonowanie bez koni. Konie pracowały w roli, przemyśle, górnictwie, wojsku, kolei – od zawsze były zwierzętami pociągowymi. Dziś konie nie muszą pracować tak ciężko, ponieważ zastąpiły je maszyny. Spotykamy je natomiast w stadninach, gospodarstwach agroturystycznych, szkołach jeździeckich i na różnego rodzaju zawodach sportowych. To, że kiedyś trudno było obyć się bez konia zostało odnotowane w literaturze i sztuce. Motyw konia odnaleźć można w wielu znanych i cenionych dziełach sztuki.

Motyw konia w literaturze

„Łysek z pokładu Idy”

Przede wszystkim warto wspomnieć o pozycji „Łysek z pokładu Idy”. Trudne warunki pracy górników przeplatają się tu z wątkami przyjaźni między koniem a jego właścicielem. Niestety kopalnia to nie było najlepsze miejsce do życia dla konia, który w ciemności zaczął tracić wzrok. Ostatecznie udało się go wyprowadzić na powierzchnię, ale żeby tak się stało, musiał nastąpić punkt zwrotny – Łysek uratował życie górnika.

„Folwark zwierzęcy”

Kolejną wartą odnotowania pozycją jest „Folwark zwierzęcy” G.Orwella. Jednym z bohaterów powieści był koń pociągowy o imieniu Boxer. Był piękny i silny, choć niezbyt inteligentny. Pracował ponad siły, chciał pomagać i nie upominał się o zapłatę. Był nieugięty podczas bitwy o folwark, ale niestety jego upór i ślepa wiara w mądrość przywódcy skończyły się dla niego tragicznie. Miał trafić do weterynarza, tymczasem zawieziono go do przetwórni skór i kości.

Motyw konia w sztuce

„Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance”

Motyw konia odnajdujemy również w sztuce, m.in. w malarstwie. Jednym z ważniejszych polskich obrazów jest dzieło Wojciecha Kossaka „Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance”. Na obrazie widać łąkę, kawałek lasu, ulubioną klacz Piłsudskiego oraz jego samego w triumfalnej pozie. Za nim widać innych jeźdźców. Widać, że Marszałek czuje się bardzo dobrze na swoim pięknym koniu. Razem wyglądają niezwykle dumnie i dostojnie.

„Bitwa pod Grunwaldem”

Jan Matejko przedstawił na obrazie wydarzenia z 1410 roku. Widzimy stłoczonych ludzi, chorągwie, szable i konie. W zawziętej walce zginęło wielu ludzi, a także niewinne zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *