Konie zimnokrwiste, a gorącokrwiste

Rozróżniamy wiele ras koni ze względu na ich pochodzenie, ale także na rasy występujące naturalnie i sztuczne, czyli stworzone przez człowieka w wyniku krzyżowania ras naturalnych. Obecnie naukowcy szacują, że na świecie mamy aż około dwieście siedem ras koni,a to naprawdę dużo. I tak jeśli chodzi o różne rasy koni ogólnie możemy podzielić je na konie zimnokrwiste i gorącokrwiste.

Ras koni zimnokrwiste to konie niezwykle silne i masywne.

Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić ,że mamy do czynienia z koniem ‚pociągowym’, bo tak potocznie nazywa się ten typ ras. Mimo masywnej budowy, konie te cechują się spokojnym temperamentem, Są to konie wolniejsze  od gorącokrwistych. Ludzie od wieków wykorzystywali konie zimnokrwiste do różnych prac polowych, na przykład orki, ale także do powożenia wozów i bryczek oraz do pomocy w kopalniach, jako konie pociągowe. Na szczęście w dzisiejszych czasach zostały zastąpione przez maszyny.

Prawdopodobnie rasy zimnokrwiste pochodzą od leśnego konia z Europy Północnej. Uznaje się, że przodkowie koni zimnokrwistych przetrwały epokę lodową, a udomowione zostały przez człowieka już około trzech tysięcy lat temu.

Konie gorącokrwiste natomiast cechują się nieco delikatniejszą budową.

Są oczywiście o wiele szybsze, niż konie pociągowe. W przeciwieństwie do tych drugich mają niezwykle żywy temperament oraz są energiczne i lubią pozostawać w wiecznym ruchu. Jednym słowem konie gorącokrwiste to konie sportowe. Ludzie używają ich jako koni wyścigowych i urządzają zawody, popularne głównie w Stanach Zjednoczonych. To rozrywka, która cieszy się powodzeniem od lat. Konie gorącokrwiste najczęściej posiadają krew koni maści arabskiej i angielskiej. Są to rasy hodowane w niezwykłej czystości, bardzo cenione na świecie.

Uznaje się, iż konie gorącokrwiste, szybkie i temperamentne pochodzą od ras koni orientalnych. Najprawdopodobniej udomowiły je plemiona ze stepów azjatyckich. Istnieją przypuszczenia, iż rasa orientalna pochodzi od tarpana, który przeżył epokę lodową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *