Hubertus

Święto myśliwych i jeźdźców – Hubertus

Przedstawiciele niektórych zawodów mają swoich patronów – w dniu ich imienin obchodzą święto. Strażacy świętują 4 maja, czyli w imieniny św. Floriana. Kierowcy 25 lipca, czyli w imieniny św. Krzysztofa. Muzycy i chórzyści obchodzą swoje święto 22 listopada, tj. w dniu wspomnienia św. Cecylii. Natomiast myśliwi, leśnicy i jeźdźcy świętują 3 listopada. Wtedy właśnie przypada Hubertus – święto, które swoją nazwę wywodzi od imienia św. Huberta.

Hubertus – kilka słów o początkach

Święto po raz pierwszy obchodzono w 1444 roku. Początkowo w dniu wspomnienia św. Huberta odbywały się wielkie polowania, jako że Św. Hubert jest również patronem myśliwych. W Polsce kult jego postaci zaczął być widoczny w XVIII wieku. W II Rzeczpospolitej pierwsze polowanie odbyło się w 1930 roku w Spale, a jego organizatorem był Ignacy Mościcki.

Obecnie każda z grup, czyli myśliwi, leśnicy i jeźdźcy obchodzą święto inaczej. Przyczynia się do tego także fakt, że dzień 3 listopada oznacza dla jeźdźców koniec sezonu, zaś dla myśliwych jego początek.

Hubertus – obchody święta w różnych kręgach

Łowiectwo

W polskiej tradycji łowieckiej Hubertus to czas urządzania tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego. Ma ono szczególnie uroczysty, podniosły charakter, a często poprzedzone jest również Mszą świętą w intencji myśliwych. Polowanie kończy się biesiadą przy bigosie i nalewce oraz ogniskiem.

Jeździectwo

Pasjonaci jeździectwa w dniu wspomnienia św. Huberta organizują tzw. gonitwy. Jeźdźcy gonią lisa, czyli innego jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Wygrywa osoba, która dogoni lisa i zerwie ogon. Ma wówczas prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca gonitwy, a w kolejnym roku sama staje się lisem.

Hubertus nie zawsze obchodzony jest przez jeźdźców w tak tradycyjny sposób. Gdy wyjątkowo mocno pada deszcz, lisa chowa się w lesie, a później jeźdźcy rozpoczynają jego poszukiwania. Hubertus jest ważnym dla jeźdźców świętem, dlatego uczestnicy wydarzenia starają się ubrać odpowiednio do okazji. Nie wszystkich obowiązuje galowy strój, ale wielu na taki właśnie się decyduje. Inni zakładają futerka, by nieco podkreślić związki jeździectwa z myślistwem. Przystrojone są także konie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *