Hipoterapia – co to właściwie jest

Hipoterapia jest formą rehabilitacji psycho-ruchowej, znanej już od starożytności, do której wykorzystuje się konia.

To typ rehabilitacji wieloprofilowej, co oznacza, że jednocześnie oddziałuje ona na pacjenta: sensorycznie, psychicznie, społecznie oraz ruchowo. Terapia ta jest wykorzystywana u ludzi niepełnosprawnych ruchowo, psychicznie, czy sensorycznie. Hipoterapia jako metoda leczenia w ortopedii, psychiatrii i neurologi wprowadzona została oficjalnie w latach 50. dwudziestego wieku.

Ta metoda rehabilitacji w niesamowity sposób może poprawić stan zdrowia chorego. Można wymieniać wiele zalet takich, jak obcowanie z przyrodą, czy działanie motywacyjne, dzięki czynnemu kontaktowi pacjenta z koniem. Poprawia także motorykę u chorych, koryguje wady postawy, reguluje napięcie mięśniowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową oraz od strony psychicznej zwiększa się poczucie własnej wartości, rozwija pozytywny kontakt społeczny, a także zmniejsza zaburzenia emocjonalne. Przy leczeniu niezbędny jest hipoterapeuta, który kontroluje sytuację, chory bowiem jest oprowadzany konno.

Oczywiście do hipoterapii wybiera się odpowiedniego z charakteru konia. Musi być on spokojny, posłuszny, łagodny, a także mieć zrównoważony temperament. W Polsce możemy się poszczycić swoją własną rasą, która wykorzystywana jest do hipoterapii, mowa o rasie huculskiej. Oczywiście konia dobiera się także do wzrostu oraz gabarytów pacjenta, ale także rodzaju przypadłości danego pacjenta.

Jak się okazuje ogromne wyniki leczenia widoczne są u autystycznych dzieci. Pomiędzy nimi istnieje pewna niesamowita więź, która wynika z faktu, iż zarówno dzieci autystyczne, jak i konie wykazują bardzo podobne cechy w zachowaniu: porozumiewania się, postrzegania, czy reakcji. Najciekawszym elementem i celem hipoterapii jest tak zwany przekaz wzorca chodu, idealny dla dzieci i młodzieży, które mają kłopoty z utrzymywaniem odpowiedniej postawy ciała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *