Hipologia

Hipologia jako nauka o koniu

Nauka o zwierzętach, czyli zoologia, to zbyt obszerne pojęcie, by pomieścić w nim dokładną charakterystykę zwierząt każdego gatunku i każdej rasy. Zoologia to zatem zespół nauk o zwierzętach. Nauka o koniach nosi nazwę hipologii. Hipologia traktuje o budowie, fizjologii i hodowli koni.

Hipologia i jeździectwo jako kierunek uczelniany

Pasjonaci jeździectwa powinni przyjrzeć się zagadnieniom być może niepowiązanym bezpośrednio z jazdą konną, ale na pewno bliskim jeździectwu. Hipologia na pewno jest temu bliska.

Nie bez powodu uniwersytety i prywatne szkoły wyższe proponują studia na kierunkach „Hipologia i jeździectwo”. Zajmowanie się tylko hipologią, bądź tylko jeździectwem w oderwaniu od drugiego zagadnienia, nie ma większego sensu. Hipologia sama w sobie traktuje o budowie koni, ich filogenezie, fizjologii, hodowli i chowie. Zajmuje się również historią hodowli.

Zdobyta na studiach wyższych wiedza z zakresu hipologii pozwala zajmować się końmi zawodowo. Możliwe jest założenie własnej działalności gospodarczej w zakresie hodowli i użytkowania koni. Osoby, które nie czują się dobrze w roli prowadzącego własną firmę, mogą szukać zatrudnienia w ośrodkach hodowli, stadninach koni i ogierów oraz ośrodkach rekreacji i turystyki konnej. Absolwentów „hipologii i jeździectwa” chętnie przyjmują wszelkie instytucje zajmujące się utrzymywaniem i użytkowaniem koni, czyli tory wyścigów konnych, wytwórnie pasz czy gospodarstwa agroturystyczne.

Hipologia jako hobby?

Ci, którzy końmi i jeździectwem nie zajmują się zawodowo, ale są prawdziwymi pasjonatami czworonożnych zwierząt, wiedzę z zakresu hipologii mogą zdobywać samodzielnie bądź posiłkując się treściami opublikowanymi na prowadzonych z pasją portalach jeździeckich (zobacz Lucky Horse). Warto poznać anatomię i biomechanikę konia, jak i zasady pielęgnacji zwierząt i ich podkuwania. Istotne są również podstawy woltyżerki, teoria dotycząca ujeżdżenia i użytkowania wyścigowego koni, a także wiedza o chorobach koni i medycynie sportowej w jeździectwie. Bardziej dociekliwi mogą dotrzeć do wiedzy z zakresu hipoterapii, użytkowania zaprzęgowego oraz pierwszej pomocy weterynaryjnej. Wszystko to brzmi bardzo poważnie, ale w rzeczywistości miłośnicy koni bardzo łatwo przyswajają tego rodzaju wiedzę.

Osoby, które znają podstawy hipologii i jeździectwa, znacznie lepiej rozumieją zwierzęta i są w stanie wiele sytuacji przewidzieć, nawet udzielić koniom pierwszej pomocy. Nawet niewielka wiedza teoretyczna o rasach zwierząt pozwoli pewniej poczuć się w siodle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *