Dbanie o sprzęt jeździecki – praktyczne porady

Dbanie o sprzęt jeździecki – o czym pamiętać

Jazda konna to piękny sport, który wymaga jednaka sporej dozy poświęcenia. Nie chodzi już tutaj tylko o poświęcenia czasu ale także sporej dozy pieniędzy. Jazda konna nie należy przecież do tanich sportów. Można tutaj chociażby wymienić koszty związane z lekcjami jazdy konnej, utrzymaniem konia, czy to w stadninie  czy w domowych ogrodzie, opłaty związane z kupnem sprzętu jeździeckiego i jego utrzymaniem. Są to tylko przykładowe koszty związane z jazdą konną. W zależności od umiejętności i preferencji koszty mogą być znacznie niższe lub wyższe. Pamiętajmy, że przykładowo udział w zawodach także wiąże się z dodatkowymi opłatami, związanymi choćby z transportem konia i opłatą za boks na miejscu. Nic dziwnego, że właściwe dbanie o konia ale także o stan naszego sprzętu jeździeckiego to podstawy.

Dbając o sprzęt jeździecki należy przede wszystkim pamiętać o regularności. Po każdej sesji jazdy konnej musimy odpowiednio wyczyścić każdy, nawet najdrobniejszy sprzęt i jego element. Błoto, kurz i pył jeśli nie są regularnie usuwane mogą skutecznie zniszczyć nasza odzież czy inne elementy sprzętu. Poza regularnością należy także pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków czyszczących. Odzież i sprzęt jeździecka są wykonane  z specjalnych materiałów, które mimo, że wielokrotnie są bardzo odporne mogą zostać zniszczone jeśli nie użyjemy właściwych środków. Mając w głowie te dwie podstawowe zasady powinniśmy być w stanie utrzymać odzież i sprzęt w dobrej kondycji przez dłuższy okres czasu.

Pranie sprzętu jeździeckiego – praktyczne porady

Jedną z ważnych czynności jeśli chodzi o sprzęt jeździecki jest pranie. Bez względu na to o którym konkretnie elemencie sprzętu mowa należy pamiętać o wyżej opisanych zasadach; o regularności i stosowaniu właściwych środków piorących. Ważną kwestią jest szczególnie regularne pranie czapraka, czyli najczęściej płóciennej podkładki pod siodło chroniącej grzbiet konia. Czapraki brudzą się niezwykle często i tak samo często powinny być czyszczone. Aby zapobiec alergiom i zapewnić komfort zarówno zwierzęciu jak i jeźdźcowi należy ja prać w specjalnie do tego przeznaczonych środkach piorących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *