Czyszczenie konia

Czyszczenie konia krok po kroku

Koń wygląda pięknie, kiedy jest zadbany. W przeciwieństwie do innych zwierząt gospodarskich, konie wymagają szczególnej troski o sierść. Powinna być czysta, wolna od kłaczków i błyszcząca. Szczególnie dużą uwagę poświęca się koniom biorącym udział w zawodach sportowych, pracujących w stadninach, szkołach jeździeckich i gospodarstwach agroturystycznych. Czyszczenie konia nie jest trudne, ale wymaga wykonywania poszczególnych czynności w określonej kolejności. Konia należy czyścić często. Jest to nie tylko element pielęgnacji zwierzęcia, ale też budowania relacji.

Akcesoria do pielęgnacji sierści i kopyt konia

Czyszczenie konia nie może odbywać się przy wykorzystaniu byle jakiej szczotki. Na rynku dostępnych jest szereg akcesoriów służących do czyszczenia poszczególnych partii ciała zwierzęcia. Należą do nich:

  • zgrzebło,
  • miękka szczotka do sierści,
  • szczotka do kopyt,
  • kopystka,
  • grzebień,
  • gąbka lub chusteczki nawilżane.

Czyszczenie konia – najpierw sierść

Czyszczenie odbywa się w kierunku z góry na dół, a więc najpierw czyścimy grzbiet, następnie inne partie ciała. Po wyczyszczeniu sierści przechodzimy do wyczyszczenia kopyt i rozczesania grzywy. Jeśli chcemy, by sierść konia była gładka i pięknie błyszczała, cały proces możemy zakończyć nasmarowaniem konia zwykłą oliwką bądź preparatem stworzonym specjalnie do tego celu.

Czyszczenie konia rozpoczynamy od użycia zgrzebła i usunięcia zaklejek. Zgrzebła można używać pod włos, dzięki czemu czynność będzie wykonywana dokładniej. Po zgrzeble przychodzi kolej na miękką szczotkę, którą dokładnie szczotkujemy sierść zwierzęcia. Szczotka pozwala na pozbycie się kurzu i wygładzenie sierści. Inną, twardszą szczotką czyścimy nogi konia i zewnętrzną część kopyt. Do czyszczenia kopyt od spodu służy kopystka. Jeśli zabrudzeń jest dużo i są zbite, przed użyciem kopystki warto wygrzebać brud przy pomocy innego narzędzia. Kolejną czynnością jest rozczesanie grzywy i ogona przy pomocy grzebienia. Na końcu, przy użyciu gąbki bądź chusteczek nawilżanych czyścimy pysk i okolice oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *