Czworonożność

Czworonożność – czy tylko wśród zwierząt naziemnych?

Różnorodność zwierząt na kuli ziemskiej powoduje, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie poznać i zapamiętać wszystkich ras i odmian. Zwierzęta zostały usystematyzowane – uczymy się tej systematyki w szkole, ale z czasem zapominamy, które zwierzę, do której grupy należy. Jeśli chodzi o zwierzęta czworonożne, każdy potrafi wymienić przynajmniej kilka. Dzieje się tak dlatego, że czworonogi towarzyszą nam na co dzień. Czworonożne są psy, koty, chomiki, świnki morskie oraz zwierzęta gospodarskie, takie jak konie, bydło, świnie, owce i kozy. Czworonożność nie jest jednak domeną wyłącznie zwierząt naziemnych.

Czym jest czworonożność?

Czworonożnymi nazywa się te zwierzęta, które posiadają dwie pary kończyn. Nie tylko posiadają, ale też używają ich do poruszania się. Ludzie również mają dwie pary kończyn, ale poruszają się przy użyciu nóg, są więc ssakami dwunożnymi. Czworonożność jest zatem systemem lokomocji, wykorzystującym cztery kończyny.

Zwierzęta naziemne i nadrzewne

Zwierzęta naziemne

Zwierzęta naziemne to takie, które żyją i poruszają się po powierzchni ziemi. Na ziemi znajdują pokarm i na ziemi wychowują swoje potomstwo. Nie jest istotne, czy owa ziemia jest pustynią, łąką, lasem czy puszczą. Życie na otwartej przestrzeni jest zwykle trudniejsze niż to wiedzione na terenach zadrzewionych i zakrzewionych. Wymaga umiejętności szybkiego biegania, dużej sprawności fizycznej, wyostrzonych zmysłów węchu i słuchu. Zwierzęta z terenów otwartych żyją często w stadach, bo tak jest łatwiej i bezpieczniej. Zwierzęta naziemne żyjące w lasach i puszczach często współwystępują wraz ze zwierzętami nadrzewnymi.

Zwierzęta nadrzewne

Zwierzęta nadrzewne posiadają umiejętność poruszania się na poziomo ułożonych gałęziach, przeskakiwania miedzy nimi i wnoszenia pożywienia na wyższe partie drzew. Kończyny zwierząt nadrzewnych są tak zbudowane, by umożliwić chwytność i przyczepność. Zwierzęta te mają też doskonałą równowagę i dobrze rozwinięty narząd wzroku.

Czworonożność u zwierząt naziemnych i nadrzewnych

Doskonale wiemy, jak poruszają się czworonożne zwierzęta naziemne. Obie pary kończyn równomiernie podpierają ciało zwierzęcia. Co ciekawe, do zwierząt czworonożnych zalicza się również goryle i szympansy, które podpierają się kośćmi dłoni. Czworonożność nadrzewna z kolei to sposób lokomocji wykorzystujący wszystkie cztery kończyny podczas poruszania się po drzewach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *