Ciekawostki ze świata koni

Czy znacie jakieś ciekawostki ze świata koni? Jest ich jak się okazuje naprawdę sporo i zadziwią z pewnością nie jednego sympatyka tych pięknych zwierząt. Dotyczą nie tylko rozmiarów, wielkości, długości ogona, ale także niesamowitych przyzwyczajeń tych niezwykle mądrych i sprytnych zwierząt.

Czy wiecie, że koń nie napije się z brudnego wiadra wody, nawet jeśli będzie spragniony? Tak to prawda konie są bardzo czystymi i przyzwoitymi zwierzętami. Są bardzo czyste i wymagające, no i bardzo słusznie z ich strony, bo jak można byłoby podstawić takiemu dostojnemu zwierzęciu brudne naczynie!

W dawnych czasach, kiedy to jeszcze na świecie żyli rycerze, na konia wsiadało się z lewej strony, a to z tego względu, że po prawej znajdował się miecz rycerski. Ten obyczaj utrzymał się do dzisiaj, oczywiście nie chodzi tu o rycerzy, czy trzymanie białej broni, a sposób wsiadania.

Czy słyszeliście może o tym, że konie podszczypują się nawzajem?

Co ciekawsze to podszczypywanie świadczy o darzeniu siebie nawzajem przyjaźnią. Konie, które są w dobrych relacjach i lubią się szczególnie, podszczypują zębami swoją sierść nawzajem, co świadczy o przyjaźni i ma na celu głównie pielęgnację sierści. Jest to jedno ze społecznych zachowań u tych zwierząt.

To nie koniec jeśli chodzi o ciekawostki ze świata koni, dotyczących „społecznych”, typowo „ludzkich” zresztą zachowań. Konie wcale nie śpią na stojąco. Odbywają tylko taką drzemkę w ciągu dnia. Potrafią tak usztywnić stawy w nogach, żeby się nie przewrócić. Pozostają jednak bardzo czujne podczas takiej „stojącej” drzemki. Oczywiście konie śpią na stojąco, jednakże potrzebują tylko trzy do czterech godzin. I nawet wtedy są czujne. W przypadku, kiedy śpią w stadzie, zawsze czuwa jeden koń, by powiadomić pozostałych o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Na świecie istnieje mnóstwo ras koni.

Tak naprawdę trudno się ich doliczyć. Naukowcy w przybliżeniu podają, iż jest ich około dwieście siedem, a w tym aż sto cztery to konie wierzchowe, siedemdziesiąt sześć to konie małe i koce, a pozostałe to konie robocze, czyli pociągowe.

Dorosłe konie posiadają czterdzieści zębów. Nie raz można mieć okazje podziwiać je w szerokim i pięknym końskim uśmiechu. Jak się okazuje, konie przychodzą na świat aż z czterema zębami dwoma u góry i dwoma u dołu. To ciekawe zjawisku zwłaszcza biorąc pod uwagę niemowlęta, które rodzą się przecież bez zębów, a ich występowanie byłoby po prostu anomalią.

Najwyższy koń na świecie miał 2 metry 19 centymetrów i jednocześnie został też uznany jako najcięższy znany koń, ważył niespełna 1520 kilogramów! Trzeba przyzna, że był gigantyczny i musiał budzić niesamowite zainteresowanie. Żył w XIX wieku i wabił się Samson. Natomiast najmniejszym na świecie koniem był koń o imieniu Little Pumpkin i mierzył sobie tylko 35, 5 centymetrów wysokości. Był zatem bardzo malutki, a ważył tylko 9 kilogramów. Z pewnością wiele dzieci marzyłoby o takim koniku w domu.

Czy to niesamowite, jakie są ciekawostki ze świata koni! Wiele faktów na pewno nie jest powszechnie nieznanych, a jakie są zaskakujące!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *