Chód konia

Chód konia – rodzaje i charakterystyka

Konie to zwierzęta czworonożne, poruszające się w charakterystyczny dla siebie sposób. Koń jest zwierzęciem dużym i silnym, dzięki czemu jego chód wygląda wyjątkowo dostojnie. Chód konia to po prostu sposób poruszania się, uzależniony od prędkości ruchu oraz kolejności stawiania kończyn.

Chód konia – rodzaje

Wyróżnić można cztery podstawowe rodzaje chodów konia (w kolejności od najwolniejszego do najszybszego):

  • stęp,
  • kłus,
  • galop,
  • cwał.

Oprócz tego niektóre rasy koni poruszają się także inochodem (unoszenie jednocześnie obu kończyn z jednej strony ciała) i toltem (czterotaktowy chód konia, polegający na stawianiu nóg w kolejności: przednia prawa, tylna prawa, przednia lewa, tylna lewa; zawsze któraś znajduje się na podłożu).

Chód konia – charakterystyka podstawowych rodzajów chodu

Stęp to bardzo wolny, czterotaktowy chód nie tylko konia, ale też osła i muła. Zwierzę stawia nowi w następującej kolejności: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia bądź lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna. Koń pokonuje trasę z średnią prędkością 100 metrów na sekundę. Wyróżnić można kilka rodzajów stępu, m.in.: stęp zebrany, pośredni, wyciągnięty, swobodny i hiszpański.

Kłus to nieco szybszy chód konia, osła czy zebry. Jest to chód dwutaktowy, podczas którego dwie przeciwległe kończyny, np. prawa przednia i lewa tylna, jednocześnie odbijają się od podłoża. Koń może wykonywać cztery rodzaje kłusa: roboczy, pośredni, wyciągnięty, zebrany. Jazdę kłusem także dzieli się na kilka rodzajów:  kłus anglezowany, ćwiczebny i w półsiadzie.

Galop to chód trzytaktowy, podczas którego koń wykonuje skoki, a po nich przechodzi w fazę zawieszenia. Wyróżnić można galop z prawej lub lewej nogi, w zależności od tego, która kończyna bardziej wysuwa się naprzód. Tempo galopu może być różne, ze względu na nie wyróżniamy: galop roboczy, pośredni, zebrany, wyciągnięty.

Cwał to najszybsza odmiana chodu konia, odmiana czterotaktowa. Podczas cwału koń stawia kończyny w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia lub odwrotnie, zawsze zaczynając od nogi tylnej. Po odbiciu kończyn od ziemi następuje faza lotu. Cwał nazywany jest również galopem wyścigowym i jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest podczas wyścigów konnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *