Agroturystyka – dlaczego taka modna?

Osoby, które wybierają się na urlop, zwykle albo chcą zaznać błogiego wypoczynku, albo aktywnie spędzić czas, albo też jak najwięcej zwiedzić. Dla tych, którzy chcieliby połączyć wszystko w jedną całość, a przy tym nie wydawać na wakacje fortuny, dobrym rozwiązaniem są wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Agroturystyka jest obecnie bardzo modna. Szybkie tempo życia, tłok miast, najnowsze technologie, hałas – wszystko to sprawia, że pragniemy odpocząć w cichym, sielskim klimacie.

Agroturystyka – powrót do korzeni

Współczesna gospodarstwa agroturystyczne oferują bardzo nowoczesne rozwiązania. Z pewnością znajdziemy pokoje, w których znajduje się telewizja satelitarna, darmowy Internet czy nowoczesne sprzęty kuchenne. Mimo to cała idea agroturystyki opiera się na powrocie do przeszłości – spokojnego życia na wsi, blisko natury i zwierząt. Taki powrót do korzeni dla niektórych jest o wiele bardziej egzotyczny niż podróż na bardzo popularne rajskie wyspy.

Agroturystyka – oferowane atrakcje

Jako forma wypoczynku w warunkach zbliżonych do wiejskich, agroturystyka oferuje mieszkańcom miast wiele atrakcji. Mieszkańcom wsi z kolei możliwość zarobku oraz zderzenia się z kulturą wielkich miast. Co ciekawego można robić w gospodarstwie agroturystycznym? Można spożywać posiłki przygotowane z własnych, ekologicznych produktów. Nie tylko spożywać, ale brać udział w wytwarzaniu wędlin czy wypiekaniu chleba. Można popatrywać wiejskie zwierzęta i pomagać w ich obrządku. Można pływać łódką po stawie czy jeziorku, łowić ryby, zażywać kąpieli w wyznaczonych do tego miejscach. Można spacerować po pobliskich lasach, zbierać grzyby, organizować wycieczki rowerowe. Można wreszcie nauczyć się jazdy konnej bądź przynajmniej wybrać na przejażdżkę bryczką. Ponadto wiele gospodarstw agroturystycznych umożliwia wczasowiczom udział w obrzędach ludowych i organizuje warsztaty rzemieślnicze, uczy szydełkowania i haftowania.

Agroturystyka w Polsce

W Polsce gospodarstwa agroturystyczne nie są niczym nowym. Najwięcej tego typu miejsc spotkać można w miejscowościach górskich i nadmorskich, a także na Maurach. Prym wiodą województwa: małopolskie, podkarpackie i pomorskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *